Fahmi Alqhai

Fahmi Alqhaia pidetään yhtenä nykypäivän loistavimmista ja arvostetuimmista viola da gamban soittajista, sekä yhtenä tunnetuimmista varhaisen musiikin tulkeista. Hänen lähestymistapansa historialliseen ohjelmistoon on persoonallinen ja ilmeikäs.
Hän syntyi Sevillassa, Espanjassa, vuonna 1976 syyrialaiselle isälle ja palestiinalaiselle äidille. Hän vietti elämänsä ensimmäiset yksitoista vuotta Syyriassa, missä hän aloitti musiikin opiskelun jo hyvin nuorena. Myöhemmin hän opiskeli itseoppineena Espanjassa, kunnes aloitti viola da gamban opinnot Manuel Castillon konservatoriossa Sevillassa vuonna 1994 Ventura Ricon johdolla. Hän jatkoi opintojaan Baselin Schola Cantorum Basiliensisissä Sveitsissä Paolo Pandolfon kanssa ja Conservatorio della Svizzera Italianassa Luganossa, Sveitsissä, Vittorio Ghielmin johdolla. Musiikkiopintojensa ohella Fahmi Alqhai suoritti myös hammaslääketieteen tutkinnon Sevillan yliopistossa.
Hän on perustanut Accademia del Piacere -yhtyeen, jonka kanssa hän on tehnyt monia palkittuja CD-levyjä Glossa-, Deutsche Harmonia Mundi- ja omalle (Alqhai & Alqhai) levy-yhtiölleen. Näihin kuuluvat esimerkiksi Muera Cupido, joka voitti Opus Klassik 2020 -palkinnon parhaasta vokaalisolistiresitaalista (ooppera), Les Violes du Ciel et de l’Enfer (ehdolla International Classical Music Awards 2011 -palkinnon saajaksi) ja Le Lacrime di Eros (2009 Prelude Classical Music Award). Vuonna 2012 Alqhai voitti Giraldillo-palkinnon parhaasta musiikista Sevillan Flamenco Biennalessa 2012, neljännen CD:nsä Las idas y las vueltas musiikista yhdessä flamencolaulaja Arcángelin kanssa. Vuonna 2016 hän voitti myös Giraldillo-palkinnon innovaatiosta Diálogos-levyllään Rocío Márquezin kanssa.
Vuonna 2014 hän levytti Glossalle ensimmäisen soololevyllään A piacere, jonka innovatiivinen lähestymistapa soittimeen otettiin lämpimästi vastaan Espanjassa, Saksassa ja koko Euroopassa. Vuonna 2016 hän julkaisi henkilökohtaisimman sooloteoksensa, The Bach Albumin, Glossa-levymerkillä (palkittu GEMA-, Scherzo- ja Melomano-palkinnoilla). Vuonna 2018 hänelle myönnettiin Sevillan kaupungin mitali.
Jo nuoresta iästä lähtien hänet on kutsuttu työskentelemään kansainvälisesti tunnetuimpien varhaisen musiikin kokoonpanojen kanssa. Hän on vakituinen jäsen useissa tunnetuissa ryhmissä, kuten Hesperion XXI (Jordi Savall) ja Il Suonar Parlante (Vittorio Ghielmi). Hän on myös yksi More Hispano -yhtyeen (joht. Vicente Parilla) perustajajäsenistä. Näiden yhtyeiden, samoin kuin Accademia del Piaceren ja sooloartistina, Fahmi Alqhai konsertoi säännöllisesti Euroopan, Japanin, Yhdysvaltojen ja Etelä-Amerikan parhaissa konserttisaleissa.
Sooloartistina Fahmi Alqhai on esiintynyt merkittävien orkestereiden kanssa, kuten Espanjan kansallisorkesteri, Galician filharmoninen orkesteri, Ensemble Vocal de Lausanne (Michael Corboz), Orquesta Barroca de Sevilla ja Al Ayre Español. Hän on myös tehnyt musiikkia nykymusiikin ja jazzin saralla, muun muassa Uri Cainen kanssa. Fahmi Alqhai on lisäksi tehnyt lukuisia levytyksiä levy-yhtiöille, kuten Deutsche Harmonia Mundi, Alia Vox, Glossa, Winter&Winter, Tactus, Arsis ja Enchiriadis, sekä televisio- ja radiokanaville Euroopassa, Aasiassa ja Amerikassa.