OHJELMA 2020

Pe 02.10.2020 18.00
Saksalaisen kirkon seurakuntasali
Bernhardinkatu 4, 00130 Helsinki

KEHOLLINEN KUUNTELU JA VARHAISBAROKKI -TYÖPAJA

> Lue lisää

La 03.10.2020 15.00
Malminkartanon kappeli
Vellikellonpolku 8, 00410 Helsinki

HILJAISUUSMUSIIKKIA

> Lue lisää

La 03.10.2020 18.00
Kannelmäen asema
Sitratori 2, 00420 Helsinki

YLLÄTYKSIÄ KAARELASSA

> Lue lisää

Su 04.10.2020 10.00
Kannelmäen kirkko
Vanhaistentie 6, 00420 Helsinki

PERHEMESSU

> Lue lisää

Su 04.10.2020 18.00
Ritarihuone
Ritarikatu 1, 00170 Helsinki

RECORDARE VENEZIA
Barokkanerne Norjasta vierailulla

Vivaldi – Castello – Bassano – Galuppi – Marini – Uccellini – Legrenzi

Ingeborg Christophersen, nokkahuilu
Barokkanerne

> Lue lisää

Ma 05.10.2020 19.00
Saksalaisen kirkon seurakuntasali
Bernhardinkatu 4, 00130 Helsinki

BYRD JA FRESCOBALDI
Nykytanssia ja varhaisbarokkia

Byrd – Frescobaldi

Anna Mustonen, tanssi
Marianna Henriksson, cembalo

> Lue lisää

Ti 06.10.2020 18.00
Kanneltalo
Klaneettitie 5, 00420 Helsinki

ILTA PARIISISSA
Ranskalaisia muotokuvia

Marais – de la Guerre – Hotteterre – Rameau – Telemann

FiBO Players:
  Pauliina Fred, traverso
  Anthony Marini, viulu
  Louna Hosia, sello ja viola da gamba
  Petteri Pitko, cembalo
  Eero Palviainen, teorbi

> Lue lisää

Ke 07.10.2020 19.00
Kannelkrouvi
Sitratori 5, 00420 Helsinki

RÄPÄTÄTIIVI

> Lue lisää

Ke 07.10.2020 21.00
Willihanhi
Puustellinpolku 8, 00410 Helsinki

RÄPÄTÄTIIVI

> Lue lisää

To 08.10.2020 14.00
Malminkartanon kappeli
Vellikellonpolku 8, 00410 Helsinki

IHME-SYNTTÄRIT

> Lue lisää

To 08.10.2020 18.00
Malminkartanon kappeli
Vellikellonpolku 8, 00410 Helsinki

IHME-SYNTTÄRIT

> Lue lisää

To 08.10.2020 19.00
Saksalainen kirkko
Bernhardinkatu 4, 00130 Helsinki

LE ROI DE SOLEIL
Drottningholmin barokkiyhtye vierailulla

Rameau – F. Couperin – Marais

Drottningholmin barokkiyhtye

> Lue lisää

Pe 09.10.2020 14.00
Kanneltalo
Klaneettitie 5, 00420 Helsinki

GEORG JA KAVERIT
Iltapäiväkonsertti

Georg Kallweit, viulu
FiBO Players

> Lue lisää

La 10.10.2020 17.00
Kanneltalo
Klaneettitie 5, 00420 Helsinki

TALENTTIA LAVALLA

> Lue lisää

La 10.10.2020 18.00
Kanneltalo
Klaneettitie 5, 00420 Helsinki

UNELMA
Fairy Queen -oopperasta inspiroitunut draamallinen konsertti

Purcell

Suomalainen barokkiorkesteri
Nuorisokuoro Kannelkellot, valmennus Sirkku Rintamäki
Luoteis-Helsingin musiikkiopiston oppilaita
Pirjo Kuhan tanssikoulu
Joel Bonsdorff, Mirjami Heikkinen ja Anni Pellikka, näyttelijät
Eveliina Heinonen, ohjaus

> Lue lisää

Su 11.10.2020 11.00
Saksalainen kirkko
Bernhardinkatu 4, 00130 Helsinki

JUMALANPALVELUS

> Lue lisää

Su 11.10.2020 18.00
Saksalainen kirkko
Bernhardinkatu 4, 00130 Helsinki

TANSSIVA EUROOPPA
Festivaalin päätöskonsertti

Purcell – Schmelzer – Lully – Telemann – Vivaldi – Rebel

Roman Schatz, kertoja
Suomalainen barokkiorkesteri
Georg Kallweit, viulu ja liidaus

> Lue lisää